Ücretsiz ve Hızlı

Whois Sorgulama

Whois Sorgulama Nedir?

Whois sorgulama sayesinde bir alan adının yani domainin kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında söz konusu alan adının ne zaman kayıt edildiğini, ne zaman tescil tarihinin biteceğini, hangi sağlayıcıda yer aldığı gibi bilgilere de ulaşmanız mümkün. Eğer domain kime ait diye merak ediyorsanız bu durumda Whois sorgulama sayesinde ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu kapsamda Whois sorgulama nedir sorusuna yanıt verirsek;

·         Domain yani alan adının kime ait olduğu,

·         Domain tescil tarihinin ne zaman olduğu,

·         Domain güncelleme tarihinin hangi tarihte yapıldığı,

·         Domainin ne zaman tescil tarihinin biteceği bilgilerine ulaşmayı sağlar.

Ancak bu noktada unutmamanız gereken temel konu Whois bilgilerinin açık olmasıdır. Bazı durumlarda domain sağlayıcı tarafından Whois bilgileri gizlenebilir. Whois bilgileri gizliyse bu durumda alan adının kime ait olduğu veya kayıt – güncelleme tarihi gibi bilgilere ulaşılmaz. Fakat genellikle Whois bilgileri açık olur ve Whois sorgulama sayesinde kolay şekilde bilgilere ulaşabilirsiniz.

Domain Whois temel olarak çalışma yöntemi yetki verilmiş olan domain uzantısının sağladığı kayıt bilgileri ile sağlanır. Dolayısıyla bu bilgiler alan adı sahibi tarafından gizlenmediyse zaten kamuya açık olmaktadır. Haliyle Whois sorgulama yapmak tamamen yasaldır ve herhangi bir hukuki sorun teşkil etmez.

Gizlenen Whois bilgileri ise ilk sorgulamada görünmüyorsa fakat domain sahibine farklı amaçlar ile ulaşılmak isteniyorsa bu durumda kayıt firmasına ulaşılması gerekmektedir. Bu ulaşım ise hukuki nedenlere dayanmalıdır. Örneğin bir web sitesi sizin kişilik haklarınızı ihlal eden paylaşımlar yapıyorsa bu durumda Whois sorgulama ile bilgilere ulaşamıyorsanız kayıt firmasına ulaşarak domain sahibinin iletişim bilgilerine erişim sağlanabilmektedir. Fakat bunun için mutlaka hukuki olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Diğer yandan Whois bilgileri öğrenme için güvenilirlik de akla gelebilir. ICANN kuralları kapsamında Whois bilgileri belirlenmiş ve çeşitli kurallara bağlanmış durumdadır. Domain sahibi olanların bilgileri değişiklik taşıyabileceği için genellikle domain kayıt sağlayıcı firmalar yıllık olarak domain sahibi bilgilerini güncellemektedir. Domain sahiplerinin bilgilerinin güncellenmesi ve yenilenmesi için yapılan bu çalışmalar sonucunda Whois sorgulama ile öğrendiğiniz bilgiler de yüksek oranda doğrudur denilebilir. Hatalı veya yanlış bilgiye sahip domainler için ise kayıt firmasıyla iletişim kurarak bilgileri doğrulamak da mümkündür. Domain sahibi isterse bilgilerini kolay şekilde düzenleyebilmektedir. Domain kayıt sağlayıcı firmanın paneline girerek alan adları veya domain kısmından özelleştirmeleri yapabilmektedir. Fakat buradaki kritik nokta Whois bilgileri güncelleme için yine teyit gerekmektedir. Örneğin domain adını kayıt eden kişinin adı soyadı değişecekse bu durumda yeni kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapılmaktadır. Görüleceği üzere bu durum da istenmeyen domain bilgilerinin değişikliği için önemli etmendir.

Whois Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Whois sorgulaması nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Sayfa üzerinde yer alan kutucuğa sorgulama yapmak istediğiniz alan adını yazmanız yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta alan adının alt alan adları varsa bunları değil kök alan adının yazılmasıdır. Aynı şekilde eksiksiz ve uzantısı da doğru olacak şekilde girilmelidir. Örneğin X adında .com, .net, .org vb. gibi pek çok uzantıya sahip alan adı olabilir. Böyle bir durumda Whois sorgulama yapmak istediğiniz alan adı için uzantının da mutlaka eksiksiz girildiğinden emin olmalısınız.

Alan adını girdikten sonra Whois sorgulama ile domainin bilgileri kısa süre içinde ekranda belirecektir. Eğer sorgulama yapmanıza rağmen bilgilere ulaşamıyorsanız; alan adı kayıt edilmemiş olabilir. Kayıt edilmeyen alan adlarının Whois bilgileri görünmez. Alan adının kaydı yakın zamanda bitmiş olabilir, kaydı bitip yenilenmeyen alan adlarının bilgileri de silinmektedir.

Kolay şekilde Whois sorgulama yaparak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz!