Ücretsiz ve Hızlı

Site IP Sorgulama

Site IP Sorgulama Nedir?

Site IP sorgulaması sayfa üzerinden kolay ve pratik şekilde yapabilirsiniz. Site veya domain IP sorgulama olarak bilinen bu yöntem temel olarak bir web sitesinin IP adresine ve IP adresinin de hangi domaine ait olduğuna yönelik bilgi verir. IP olarak bilinen adres, internete bağlanan tüm cihazların birbirleri ile iletişim kurmasına imkan tanır. IP adresi ve domain yani alan adının arasındaki ilişki ise söz konusu domainin hangi IP adresine yönlendirme yapıldığının öğrenilmesini içerir.

Site IP sorgulama nedir için basit şekilde açıklama yaparsak; web sitesinin alan adı ile ilişkilendirilmiş olan IP adresinin sorgulanmasıdır. İnternet üzerinde yayın yapmakta olan tüm web siteleri bir domain yani alan adına sahiptir. Fakat bu alan adı aslında bir IP adresidir. Web sitesi bu kapsamda da IP adresine dayalı olarak erişilebilir haldedir. Bu yüzden de domain IP sorgulama neden yapılır sorusuna web sitesinin IP adresinin yani kalıcı olan adresinin belirlenmesi için yapılan bir yöntemdir diyebiliriz.

Herhangi bir kullanıcı tarafından da tamamen yasal şekilde öğrenilebilen IP adresi manuel yöntemler ile de öğreniliyor olsa da site IP sorgulaması aracımız sayesinde hızlı, pratik ve çok kolay şekilde öğrenilebilmektedir. Domain ve IP adresi arasındaki ilişkiye tekrar değinmek gerekirse; aralarındaki ilişkinin sıkı olduğudur. Domain yani alan adı web sitesinin adresini temsil eder, IP adresi ise fiziksel açıdan web sitesinin nerede olduğunu belirtmektedir. Her bir alan adı için belirli bir IP adresi atanmaktadır. Alan adları, kullanıcılarının web sitesine ulaşmak için rakam veya harflerden oluşan adresleri ifade eder. Özellikle akılda kalıcı olmaları, kolay şekilde ulaşılmaları gibi noktalar domaini web sitesi yayınları için en temel unsurlardan birisi haline getirir. Fakat internetteki tüm kaynaklar esasında IP adresleri üzerinden çalışmaktadır. Fakat IP adresleri genelde uzun ve karmaşık yapıda oldukları için bu adresler üzerinden web sitesine ulaşmak da pek mümkün değildir. IP adresinin domain ile özdeştirilmesi ile birlikte daha akılda kalıcı bir kullanım söz konusu olmaktadır. Web sitesinin IP adresinin bilinmesinin ise önemli nedenleri bulunuyor.

Site IP Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Site IP sorgulaması nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmak istiyorsanız sayfa üzerindeki arama kutusuna site adresini yazmanız ve Sorgula demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede alan adının girdiğiniz web sitesinin IP bilgilerine kısa süre içinde ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz. Tamamen sorunsuz ve güvenli olan bu yöntem kısa süre içinde yanıt verecektir.

Bir web sitesinin IP sorgulaması yapmak ise birkaç nedenden ötürü önemlidir. Öncelikle IP adresi web sitesinin nerede barındırıldığını ya da hangi sunucuda çalışmakta olduğunun belirlenmesi için yardımcı olabilmektedir. Bu ise web sitesinin hızı, erişim olanağı, performansı gibi bilgiler açısından etkili olacaktır. Aynı zamanda IP adresi web sitesinin güvenlik açıklarının da tespit edilmesi açısından ve dolayısıyla saldırılara karşı da önlem almak açısından önem taşımaktadır.

Aynı şekilde IP sorgulama ile web sitesinin sahte olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Kimi kötü niyetli kişiler sahte web siteleri oluştururlar ve bu sayede kişisel bilgileri çalmak veya maddi kayıp yaşatmak isteyebilirler. Örneğin bir e-ticaret web sitesinden alışveriş yapacaksanız ve web sitesinin iletişim bilgileri ile kurulu olduğu bölge ile eşdeştirme yapmak istiyorsanız IP bilgileri bu açıdan da doğrulama işlemleriniz için yardımcı olacaktır. Dolayısıyla ücretsiz site IP sorgulaması yaparak güvenirlik, erişim ve performans değerlendirmeleri açısından avantaj sağlayabilirsiniz!