IP Whois Nedir?

IP Whois Nedir?

Whois (kısaltmadan "Kim" olarak telaffuz edilir), alan adlarını ve sahip IP'lerini sorgulamak için kullanılan bir aktarım protokolüdür. Kısaca Whois, bir IP'nin kullanımda olup olmadığını ve IP'nin detaylarını (IP sahibi, iletişim bilgileri, IP kaydı vb.) sorgulamak için kullanılan bir veri tabanıdır. IP bilgisi Whois üzerinden sorgulanır.

Whois sorguları eskiden çoğunlukla bir komut satırı ara yüzü aracılığıyla sağlanıyordu, ancak artık web arayüzünü basitleştiren ve farklı veritabanlarını aynı anda sorgulamanıza izin veren birkaç çevrimiçi sorgulama aracı var. Web Ara yüzü Sorgu Aracı, sunucuya sorgu istekleri göndermek için Whois protokolüne güvenir. Komut satırı ara yüzü araçları, sistem yöneticileri tarafından hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Whois tipik olarak TCP bağlantı noktası 43'ü kullanır. Her alan adı/IP için whois bilgileri ilgili merciler tarafından kayıt altına alınır.

Whois IP Sorgulama ve Whois IP Çıkarma

Ip Whois Sorgu Nedir? Whois IP sorgulama yöntemi, sahip olduğunuz IP adresini kullanarak bir IP hakkında belirli bilgileri almanızı sağlar. Örneğin, bir web sitesinin IP adresini ziyaret ederek aşağıdaki gibi bilgilere erişebilirsiniz: B. Bu IP'de barındırılan diğer web siteleri. Whois IP sorguları bu tür işlemlerde çok önemli rol oynamaktadır.

Whois IP çıkarma, yukarıdakiyle aynı işlemdir. Aralarındaki tek fark, isimlerin nasıl kullanıldığıdır. Whois ip sorgulama ve whois ip çıkarma gibi tüm işlemleri gerçekleştirmek için ücretsiz DAPASORGU.COM aracı whois aracını kullanabilirsiniz.

IP Whois Sorgulama Aracını Nasıl Kullanırım?

Sorgulamak istediğiniz web sitesinin alan adını veya IP adresini girin. Ardından işlemi tamamlamak için "Sorgula" düğmesini kullanın.

Alan adı sahibiyle iletişime geçmeye çalışıyorsanız, bu işlemle ilgili ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz. İlişkili alan adını satın almanız veya başka amaçlar için alan sahibini bulmanız gerekebilir. Bu durumda, bir IP veya alan adı için WHOIS sorgusu yaparak e-posta, telefon ve benzeri iletişim bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca sitenin hangi şirkete kayıtlı olduğunu da kontrol edebilirsiniz.

Gizli Whois Girişleri Nelerdir?

Yukarıdaki süreç tüm web siteleri için geçerli değildir. Çünkü bazı kişi ve işletmeler Whois bilgilerini gizlemeyi tercih etmektedir. Bunun nedeni, alanınızı bilgisayar korsanlarından ve spam saldırılarından korumak ve alanınızı güvende tutmaktır. Verilerinin üçüncü şahıslara aktarılmasını istemeyenler, Whois girişlerini gizli tutmaktadır. Ancak bu arama motorları tarafından olumsuz bakılan bir durumdur. Bilgiyi saklamak kaygı yaratır.

IP Whois Sorgu veya etki alanı whois sorguları, gizli whois girişlerini göstermez. Bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sitenin sosyal medya hesapları varsa, oradan site sahibiyle iletişime geçmeyi deneyin.

IP Whois Kontrolü Ne İşe Yarar?

Bu adım, alanın sahibi, kullanılan IP adresi ve barındırma şirketi ile iletişim kurmamızı sağlar. IP-Whois ile iletişime geçerek elde ettiğiniz bilgiler tamamen doğru, güvenilir ve hatasızdır.

Domain Whois Kontrolü Ne İşe Yarar?

whois sorgusu; bir alan adını kimin satın aldığını, iletişim bilgilerini, kayıt tarihini ve yenileme zamanını görmeye yardımcı olur. Bu şekilde, İnternet kullanıcıları veya kamu yetkilileri bir web sitesini kimin oluşturduğunu bilebilir. Çevrimiçi içerik ve hizmetlerden kimin sorumlu olduğunu bilmek, gelişmiş bir iletişim aracına dönüşen İnternet'e kullanıcıların genel güvenini artırmaya yardımcı olabilir.


04/12/2022 20:53
ıp whois nedir, whois sorgu, ip whois sorgu, ücretsiz whois sorgu, da sorgu, pa sorgu, dapa sorgu