Ücretsiz DA/PA Sorgulama

Ücretsiz DA/PA Sorgulama

DA ve PA, web siteleri için SEO çalışması yapanların sıklıkla karşılaştığı kavramlardır. DA ve PA kelimeleri Moz sitesi tarafından geliştirilmiştir. Etki alanı yetkisi ve sayfa yetkisi şeklini alır. Bu iki kavram artık bir sayfanın backlink puanının belirlenmesinde ön plana çıkıyor. Daha önce Google tarafından geliştirilen PageRank sistemi de aynı işlevi yerine getiriyordu. Google artık PageRank'i değerlendirmediği için PageRank'in yerini DA ve PA almıştır.

Page Authority (PA) Nedir?

Page Authority kelimesinin Türkçe karşılığı otoritedir. Sayfa izinleri, dahili SEO çalışmaları ile ilgilidir. DA puanları gibi, PA puanları da 0 ile 100 arasında puanlanır. Sayfa otoritesini etkileyen bazı faktörler şunlardır:

  • Sayfaya bağlantı,
  • Makalelerdeki etkileşimler (yorumlar, tıklamalar vb.),
  • Içerik özgünlüğü,
  • Içerikte zengin medya kullanımı,

Sayfanızın otoritesini artırmanın en iyi yolu, sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamaktır. İstediğiniz zaman makale eklemek ve güncellemek de etkilidir. Makaleleriniz hakkında yorum almak ve bu yorumlara yanıt vermek, PA puanınızı artıran bir başka faktördür.

Domain Authority (DA) Nedir?

Domain Authority kelimesinin Türkçe karşılığı Domain Name Authority'dir. Domain otoritesi web sitesi kalitesinin en önemli göstergesidir. 0-100 arası bir ölçekte DA değerini belirleyen birçok faktör vardır. Bu faktörler aşağıdaki gibi özetlenebilir

  • Domain alanınıza kaliteli harici bağlantılar,
  • Domain yaşı,
  • Domain Oranı,

Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarım

Bunlara ek olarak bilinen diğer sayfa içi SEO çalışmaları da DA puanınızı doğrudan etkiler. DA puanınızı artırmanın en iyi yolu kaliteli geri bağlantılar almaktır.

DA ve PA

Ücretsiz DA/PA Sorgulama DA alanın genel yetki derecesini temsil eder ve PA, sorgulanan tek sayfanın derecesini temsil eder. DA ve PA numaraları, web sitesi operatörleri tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. 20 ile 30 arasındaki bir puan genellikle ortalamanın üzerinde bir kalite puanına işaret eder. Ancak DA/PA oranı 30'u geçtiğinde sayfa kalitesi çok daha yüksektir.

DA ve PA oranları ayda bir veya iki kez Moz tarafından güncellenir. DA ve PA değerlerini sorgulamak için dapasorgu.com sitesi adresinden ücretsiz web sitenizi analiz edebilirsiniz.

 

 

Moz Nedir?

Moz (eski adıyla SEOmoz), 2004 yılında Seattle'da kurulmuş bir dijital ajanstır. Moz artık kullanıcılarına sağladığı güçlü SEO araçlarıyla tanınıyor. Moz sitesinin ücretli sürümü birçok özelliğe sahiptir. Ücretsiz sürümde birçok özellik sınırlıdır. Moz web sitesi için ana SEO araçları şunlardır:

Explore By Site: Bu araç, üst sıralarda yer alan kelimelerin, sayfaların ve web sitelerinin site yetki puanlarını inceleyebilir.

Explore By Keyword: Anahtar kelime planlayıcı olarak da kullanılan bu araç, anahtar kelime zorluk dereceleri ve kelime önerileri sağlar. Bağlantı anketi:

Link Research; web sitenizdeki bağlantıları ve bu bağlantıların değerlerini grafiksel olarak görüntülemenizi sağlar. Moz'un nasıl çalıştığına dair kısa bir özet, rakip analizi için doğru sonuçlar sağlamak, web sitesi anahtar kelimelerini izlemek, web sitelerinden kolayca bağlantı bulmak DA ve PA oranlarını görüntülemek.


04/12/2022 21:03
ücretsiz da pa sorgulama, ücretsiz da sorgulama, ücretsiz pa sorgulama, ücretsiz site analiz araçları, ücretsiz whois sorgu, ücretsiz ip whois sorgu, whois sorgulama, ip whois sorgulama, dapa sorgu